Prológ

17. OKTÓBER

Vonku je zamračené počasie a poriadne fúka. Chlad sa zarýva pod nechty a ľahko prenikne cez tenšie vrstvy oblečenia. Je polovica októbra, ale takmer mrzne. Čo môže, nevychádza z teplých úkrytov.

Bežne by ste by ste pri prechádzke po lese stretli zo tri - štyri líšky, na stromoch by ste videli poskakovať veveričky.

Ibaže dnes netreba ani vysokú inteligenciu na to, aby tvor pochopil, že je lepšie nevychádzať. Stačí obyčajný inštinkt a každý jazvec sa zahrabe čo najhlbšie do svojej nory.

Ešte nie je noc, ale s približujúcou sa zimou sa aj dni skracujú, tak je už šero aj napriek tomu, že je iba šesť hodín. Vietor sa pohráva s opadaným lístím stromov, pritom si hvízda rebelskú pesničku. Ako adolescent utrhnutý z reťaze.

Pre niekoho, kto nepochádza z týchto končín, by to bolo desivé predstavenie moci matky prírody a azda by si myslel, že sa blíži tornádo či hurikán. No tí, čo tu žijú, vedia, že predzvesť veternej smršte vyzerá úplne inak...

Oakville nie je veľká dedina. Je jedna z najmenších. A ako to už v dedinách býva, pozná sa tu každý s každým.

Oakville má svojho reverenda, starostu, učiteľa, lekára, má aj svoju krčmu i svoj kostol. Má kováča, obuvníka, krajčíra, hrnčiara a asi desať minút chôdze od dediny je malý lesík. Za ním sa rozprestierajú pasienky, na ktorých má bača svoj salaš. Každý deň tam pasie svoje početné stádo oviec. Z ich mlieka potom vyrába syry. Vlnu strihá a spolu s mliekom a syrmi ju predáva v dedine. Ženy ju spracúvajú a pletú pre svoje rodiny svetre a iné kusy oblečenia. Roľníci na poliach pestujú rôzne plodiny - zeleninu, obilie a iné užitočné rastliny.

Dá sa povedať, že Oakville je sebestačná dedinka. Aj napriek tomu sem raz za dva týždne chodia obchodníci a kupci a obchodujú a kupčia s rôznym tovarom. V asi tridsať kilometrov vzdialenom meste zvanom Pressington sa vždy nájde niečo, čo v Oakville nemajú. To obchodníci patrične využívajú a zarábajú na vidiečanoch.

V Oakville má každý svoje miesto.

Aj pätnásťročný Josh, syn stolára už má celý svoj život naplánovaný. Má prevziať a rozvíjať rodinný biznis, prácu s drevom, a zabezpečiť tak svoj život.